ACTRVGA 2016 CHAMPIONSHIP RESULTS                                                                           

CHAMPIONS                                                                                                                                                         

                       GROSS                                            NETT                                                                                                                      

               John D'Este (161)     Queanbeyan        Erwin Kijko (142)      Queanbeyan

DIVISIONAL WINNERS                                                                                                                                                                             

GROSS                                                                                                                                                                                                       

GRADE      WINNER                                                   RUNNER UP                                                    

A           Rod Drayton (165)          Murrumbidgee         Alex Hackett (166)           Federal                        

B           Jim Pocock (179)            Gungahlin                  Joseph Gunning (181)      Yowani                       

C           Ken Alexander (190)       Yowani                      Ian Sausverdis (195)        Queanbeyan              

D           Ron Thomson (197)        Gungahlin                  Ron Merritt (203)             Murrumbidgee          

NETT                                                                                                             

                     WINNER                                                 RUNNER UP             

A           Graham Rickert (143)   Fairbairn                 Paula Anderson (145)      Gold Creek

B           Toss Gascoigne (149)   Yowani                   Peter Sydney (152)           Gungahlin

C           Phillip Burgess (149)    Yowani                   Andried Jamonts (152)    Yowani

D           Patrick O'Neill (145)     Capital                    Alan Chrisp (149)             Gold Creek

BOB WOODS TROPHY                                                                                                                                    

WINNER              Russ Shalders (69 points)  Royal Canberra                  


 

Results – Gungahlin Chook Day – Monday 19 December 2016

R Hunt, G Kaye, A Murray, A Guy, 52.5,
P Anderson, A Hackett, D Crawley, C Hickey, 54.5,
E Turner, T Murphy, P Hingston, T Moore, 55.5.
NTP: 3rd A Murray, 5th D Hall, 11th A Hackett, 17th G Verco.
Next Game – Monday 9 January 2017 – Belconnen.

 

Results - Yowani - Monday 12 December 2016 – 102 Starters.

P O’Neill (31) 42pts, F Reilly (25) 41pts, G Rickert (14) 40pts, E Kijko (21) 39pts c/b, J Pocock (18) 39pts.
NTP’s:  3rd A Booth, 6th A Chrisp, 12th B Flanagan, 16th P Kringas, Ball Comp: 33pts.
Next Week – Monday 19 December 2016 – Gungahlin – Chook Day, 4 person Ambrose.
 

Results - Gold Creek - Monday 5 December 2016 – 96 Starters.

P Anderson (12) 41pts, R Thomson (27) 40pts, J D’Este (10) 38pts  A Hackett (10) 37pts
NTP’s 5th P Jones, 7th A Nix, 12th T Gascoigne, 15th F Stanborough, Ball Comp: 34pts.
Next Week – Monday 12 December 2016 – Yowani – 2nd Round Club Championships.

 

Results Cooma Monthly Medal - Monday 28th November 2016 – 23 Starters.

A Chrisp (25) 37pts, A Jamonts (24) 35pts, R Norton (18) 34pts c/b.
NTP’S: 4th N Wilson, 9th B Woods, 11th R Shalders, 17th A Jamonts.
Next Week – Monday 5 December 2016 – Gold Creek – 1st Round Club Championships.

 

Results - Queanbeyan - Monday 21 November 2016 – 90 Starters

M O’Brien (11) 39pts c/b, J Moir (26) 39pts, D Latham (34) 38pts, D Chaplin (12) 37pts.
NTP: 6th T Emmett, 8th G Rickert, 12th P Naylor, 17th R Elton, Ball Comp: 32pts.
Next Week – Monday 28 November 2016 - Cooma

 

Results – Belconnen – Monday 14 November 2016 – 84 Starters.

A Golding (23) 40pts c/b, W Whyte (12) 40pts, D Hall (13) 39pts, B Scheffler (34) 38pts c/b.
NTP: 2nd T Webeck, 5th B Luckyj, 14th R Drayton, 18th I Sausverdis, Ball Comp 34pts.
Next Week - Monday 21 November 2016 – Queanbeyan.

 

Results – Gungahlin – Monday 7 November 2016 – 98 Starters

S Morgan (15) 41pts, S Cansell (26) 39pts c/b, D Rodda (21) 39pts c/b.
NTP: 3rd T Webeck, 5th B Stewart, 11th R Thompson, 17th W Whyte, Ball Comp 33pts c/b.
Next Week – Monday 14 November 2016 - Belconnen.

 

Results – Yass - Monday 31 October 2016 – 42 Starters. 

S Curtis (15) 38pts, M Curtis (13) 34pts c/b, M Timbs (23) 34pts c/b.
NTP: 2nd D Gabbitas, 8th D Hall, 11th N Napper, 16th T Healy, Ball Comp 30pts.
Next Week – Monday 7 November 2016 - Gungahlin

 

Results – Murrumbidgee Monthly Medal - Monday 24 October 2016, 99 Starters.

Div 1: R Shalders (8) 39pts; R Norton (18) 38pts c/b; D Chaplin (12) 38pts; M Ruddy (14) 37pts.
Div 2: P O’Neill (28) 36pts c/b; S Watkinson (22) 36pts c/b; D Gabbitas (21) 36pts c/b; R Abell (26) 36pts.
NTP: 4th B Bott, 9th G George, 13th M Alexsoski, 17th D Collins, Ball Comp 32pts
Next Week - Monday 31 October 2016 - Yass.

 

Results - Federal - Monday 17 October 2016 - 48 Starters. 

D Marron (27) 38pts c/b, P Anderson (15) 38pts, R Abel (27) 37pts.
NTP: 3rd S Maly, 8th B Christoff, 12th D Apps, 16th T Wood, Ball Comp 35pts.
Next Week - Monday 24 October 2016 - Murrumbidgee.
 

Results - Braidwood - Monday 10 October 2016 - 52 starters. 

R Whyte (22) 38pts, K Ferguson (25) 36pts c/b, T Healy (19) 36pts c/b.
NTP: 3rd/12th Anderson, 6th/15th B Luckyj, 8th/17th T Moore, Ball Comp 30pts.
Next Week – Monday 17 October 2016 – Federal.

 

Results - Gold Creek - Tuesday 4th October 2016 - 28 Starters. 

P Anderson (15) 38pts, T Gascoigne (19) 33pts c/b M Greaves (15) 33pts c/b.
NTP:  5th M Alexsoski, 7th R Drayton, 12th R Shalders, 15th M Greaves.
Next Week - Monday 10 October 2016 - Braidwood.
 

Results - Fairbairn - Tuesday 27 September 2016 - 64 Starters.

R Norton (17) 37pts, R Merritt (23) 36pts, c/b, A Grant (21) 36pts.
NTP’s: 6th T Gasciogne, 8th R Shalders, 11th P Anderson, 13th J Gunning, Ball Comp: 32pts.
Next Week – Tuesday 4 October 2016 – Gold Creek
 

Results – Gungahlin Ambrose (AGM) – Monday 19 September 2016 - 84 Starters.

1. B Armstrong, J Gunning, A Jamonts, R Norton, 56.125pts
2. B Luckyj, G Norton, M Simpson, G Schmidt, 56.75pts.
3. M O’Brien, M Alexsoski, S Daniels, F Stanborough, 58.125pts.
NTP: 3rd B Brown, 5th A Booth, 11th M SanGil, 17th B Brown.
Next Week – Tuesday 27 September 2016 – Fairbairn.

 

Results - Gold Creek (Monthly Medal) - Monday 12 September 2016 – 72 Starters.

Div 1: C Dinstone (12) 36pts, P Farrelly (17) 35pts, M Smith (16) 34pts.
Div 2: T Webeck (24) 37pts, R Thomson (26) 36pts, G Verco (18) 35pts c/b.
NTP: 5th G Guymer, 7th P Poke, 12th G Verco, 15th G Verco - Ball Comp 32pts
Next Week – Monday 19 September – Gungahlin (AGM - 4 person Ambrose).

 

Results Belconnen Irish 4BBB (Jim Lindwall Trophy) - Monday 5 September 2016 – 81 Starters.

B. Butchmann, D. Read, M. Greaves and P. Sydney 91pts.
C. Hickey, D. Galbraith, D. Crawley and P. Anderson 84pts.
B. Luckyj, R. Shalders, S. Morgan and G. Schmidt 83pts.
NTP: 2nd R Rendell, 14th R Whyte, 18th R Abell.
Next Week – Monday 12 September 2016 – Gold Creek (Monthly Medal).

 

Results - RMC Duntroon 4BBB - Monday 29August 2016 - 60 Starters.

B Armstrong, J Gunning 44 pts, M Greep, R Hickman 41 pts c/b, P Anderson, C Hickey 41 pts
NTP: 2nd G Sutton, 7th/16th T Wood, 11th J Gunning, 5th/14th P Anderson - Hole in One - Ball Comp: 38 pts.
Next Week – Monday 5 September – Belconnen Irish 4BBB, Jim Lindwall Trophy.

 

Results - Yass - Monday 22 August 2016 – 31 Starters.

R Peters (16) 37pts, R Norton (17) 33pts c/b, M Curtis (14) 33pts c/b.
NTP’s: 8th M Timbs, 11th G. Sutton, 16th T Wood.
Next Week – Monday 29 August 2016 – Duntroon (4BBB).

 

Results - Gungahlin Lakes Monthly Medal -  Monday 15 August 2016 – 87 Starters.

Div 1: R Hickman (14) 38pts c/b, P Naylor (15) 38pts, P Kringas (11) 36pts c/b.
Div 2: B Bott (21) 39pts, D Crawley (19) 38pts, D Rodda (21) 36pts.
NTP: 3rd A Nix, 5th M Curtis, 11th P Kringas, 17th M O'Brien - Ball Comp 34 pts.
Next Week – Monday 22 August 2016 – Yass.

 

Results - Murrumbidgee - Monday 8 August 2016 – 87 Starters.

B Bott (22) 39pts, P Farelly (18) 38pts, M Litchfield (21) 37pts, D Marron (28) 36pts.
NTP: 4th A Hackett, 9th G Morrison, 13th M Litchfield, 17th G Croker, Ball Comp 32pts.
Next Week – Monday 15 August 2016 – Gungahlin.

 

Results - Queanbeyan - Monday 1 August 2016 – 75 Starters.

W Spence (22) 38pts c/b, M Mayne (18) 38pts c/b, B Angel (29) 37pts c/b, E Turner (17) 37pts c/b.
NTP: 6th D Chaplin, 8th R Nulty, 12th D Gascoine, 17th D Apps - Ball Comp 32pts.
Next Week – Monday 8 August 2016 – Murrumbidgee.

 

Results – Goulburn Monthly Medal - Monday 25 July 2016 – 26 Starters.

Div 1: J Gunning (15) 36pts, T Moore (17) 35pts.
Div 2: B Angel (27) 35pts, C Hickey (18) 31pts.
NTP: 8th A Nix, 11th C Hickey, 15th D Marron - Ball Comp 29pts.
Next Week - Monday 1 August 2016 – Queanbeyan.
 

Results - Yass - Monday 18 July 2016 - 42 Starters.

T Webeck (21) 36pts, J Pocock (13) 35pts, B Boyd (25) 34pts
NTP: 8th G Norton, 11th R Shalders, 16th B Maher - Ball Comp 29pts
Next Week - Monday 25 July 2016 - Goulburn.

 

Results - Yowani - Monday 4 July  2016 - 101 Starters.

B Armstrong (16) 36pts c/b, F Stanborourgh (16) 36pts c/b, D Widdup (15) 36pts c/b, I Sauverdis (19) 36pts, S Daniels (13) 35pts.
NTP: 3rd T Moore, 6th G Rickert, 12th S Whennan, 16th P Smith - Ball Comp 29pts.
Next Week – Monday 11 July 2016 – Murrumbidgee.

 

Results - Federal - Monday 27/06/2016 - 96 Starters.

M O'Brien (11) 42pts, D Apps (33) 41pts, D Porter (25) 38pts, G Cubit (28) 37pts.
NTP: 3rd M Bungey, 8th R Merritt, 12th M Simpson, 16th P Foley (Hole-in-one), Ball Comp 33pts.
Next Week - Monday 4 July 2016 - Yowani.

 

Results – Gold Creek Monday 20 June 2016 – 29 Starters.

R  Murphy (11) 36pts c/b, J Heggart (12) 36pts c/b, P Naylor (16) 36pts.
NTP: 5th S Maly, 7th J Heggart, 12th M Greaves, 15th A Booth, Ball Comp: All players.
Next Week – Monday 27 June 2016 Federal.

 

Results - Fairbairn Monthly Medal - Tuesday 14 June 2016 – 64 Starters.

Division 1: M Mayne (17) 41pts, A Booth (14) 37pts, G Rickert (14) 36pts.
Division 2: S Maly (23) 39pts, T Gascoigne (18) 35pts c/b, P Womack (19) 35pts c/b.
NTP: 5th G Norton, 8th B Moore, 11th B Moore, 13th T Healy, Ball Comp: 32 pts.

Next Week – Monday 20 June 2016 – Gold Creek.
 

Results – Belconnen - Monday 30 May 2016 - 86 Starters.

R Norton (20) 38pts, Toss Gascoigne (21) 37pts c/b, M Litchfield (22) 37pts c/b, R Mackay (36) 37pts c/b.
NTP: 2nd G Grimmett, 5th M Curtis, 14th A Jamonts, 18th K Murphy, Ball Comp 31pts.
Next Week – Monday 6 June 2016 – Queanbeyan.

 

Results - Yass Monthly Medal- Monday 23 May 2016 - 47 Starters.

Div 1: J Pocock (15) 37pts, R Shalders (7) 34pts, C Dunstone (10) 33pts.
Div2: M Greep (18) 36pts, R Thompson (22) 34pts, J Watt (20) 33pts c/b.
NTP: 2nd A. Nix, 8th M. Curtis, 11th C. Dunstone, 16th B. Luckyj, Ball Comp 30pts.
Next Week - Monday 30 May 2016 - Belconnen.

 

Results - Gungahlin Lakes - Monday 16th May 2016 - 106 Starters.

T Proudfoot (21) 41pts, R Murphy (12) 40pts c/b, R Stone (21) 40pts, P Burgess (20) 39pts, W Maher (11) 38pts.
NTP: 3rd S Jones, 5th B Moore, 11th D Eastick, 17th P Kringas - Ball Comp 33pts
Next Week - Monday 23 May 2016 – Yass.

 

Results - Murrumbidgee - Monday 9 May 2016- 19 Starters.

Robin Whyte (18) 35pts.
NTP: 4th B Holley, 9th T Wood, 13th R Shalders, 17th R Shalders
No Ball Comp due to insufficient starters.
Next Week – Monday 16 May 2016 – Gungahlin.

 

Results - Goulburn - Monday 2nd May 2016 – 48 Starters.

G Croker (10) 35 pts c/b, J Pocock (16) 35 pts, T Moore (15) 34 pts c/b.
NTP’s: 5th M Sangil, 8th P Sydney, 11th B Hughes, 15th M Sangil, Ball Comp: 30 pts.
Next Week – Monday 9 May 2016 – Murrumbidgee.

 

Results - Fairbairn Golf Club - Tuesday 26 April 2016 - 69 Starters.

A Grant (24) 41pts, P Sydney (15) 38pts c/b, A Murray (15) 38pts.
NTP’s:  6th P Sydney; 8th B Moore; 11th G Verco; 13th M Timbs - Ball Comp: 34pts.
Next Week - Monday 2 May 2016 – Goulburn.

 

Results - Queanbeyan Monthly Medal - Monday 18th April 2016 – 85 Starters.

Division 1. M O'Brien (15) 45 pts, G Callan (14) 39 pts, B Luckyj (18) 37 pts.
Division 2. M Timbs (26) 36 pts, c/b, T Gascoigne (22) 36 pts,  M Mayne (20)35 pts,c/b
NTP: 6th M Mayne, 8th G Rickert, 12th B Buchtmann, 17th M O'Brien, Ball Comp 33pts.
Next Week – Tuesday 26 April 2016 – Fairbairn.

 

Results - Gungahlin Lakes - Monday 11 April 2016, 95 Starters.

D Gascoine (16) 39 pts, N Sutton (12) 38pts c/b, B Woods (22) 38pts c/b, D Hall (12) 38pts c/b.
NTP: 3rd A Booth; 5th R Whyte; 11th R Wignall; 17th R Wignall. Ball Comp: 35 pts.
Next week – Monday 18 April – Queanbeyan – Monthly Medal.

 

Results – Federal - Monday 4 April 2016 – 78 Starters.

A Grant (29) 47pts, B Moore (11) 37pts c/b, A Booth (16) 37pts, P O’Neill (27) 35pts.
NTP’s: 3rd C Dunstone, 8th R Shalders, 12th R Peters, 16th V Joice, Ball Comp: 31pts.
Next week – Monday 11 April - Gungahlin

 

Results - Creek - Monday 29th March 2016 – 77 Starters.

B Frazer (18) 41pts, B Luckyj (18) 40pts, P Cheney (23) 39pts, D Hall (13) 38pts.
NTP: 5th P Anderson, 7th M Timbs, 12th P Rayment, 15th E Kennedy, Ball Comp 34pts.
Next week – Monday 4 April – Federal – 7.30am Shotgun Start.

 

Results - Belconnen Monthly Medal - Monday 21st March 2016 – 95 Starters.

Div 1: D Chaplin (9) 38pts, G Calnan (15) 37pts, D Hall (13) 36pts.
Div 2: B Frazer (20) 40pts, B Hassall (22) 38pts c/b, T Proudfoot (21) 38pts.
NTP:  2nd R Whyte, 5th E Kijko, 14th R Powell, 18th R Joyner.
Next Week – Tuesday 29 March 2016 – Gold Creek.

 

Results - Fairbairn - Tuesday 15 March 2016 – 54 Starters.

A Booth (15) 40pts c/b, J Dowse (15) 40pts c/b, J D'Este (7) 40pts.
NTP: 6th A Booth, 8th J Dowse, 11th T Collis, 13th D Eastick, Ball Comp 34pts.
Next Week – Monday 21 March 2016 – Belconnen.

 

Results - Murrumbidgee - Monday 7 March 2016 – 99 Starters.

P Foley (17) 45pts, S Cansell (24) 39pts, A Booth (17) 38pts, B Maher (10) 37pts c/b.
NTP: 4th D Chaplin, 9th M Daly, 13th M Simpson, 17th P Kringas, Ball Comp 34pts.
Next Week – Tuesday 15 March 2016 – Fairbairn.

 

Results – Queanbeyan - Monday 29 February 2016 – 84 Starters.

C Hickey (20) 41pts, D Eastwick (15) 37pts, A Hackett (10) 36pts c/b, J Doherty (24) 36pts.
NTP: 6th B Moore, 8th R Evans, 12th J D'Este, 17th T Webeck, Ball Comp 32pts.
Next Week – Monday 7 March 2016 – Murrumbidgee.

 

Results - Gungahlin Lakes Monthly Medal - Monday 22 February 2016 – 104 Starters.

Div 1: T Wood (17) 41pts c/b, A Edwards (14) 41pts, J Dowse (18) 40pts, S Morgan (14) 40pts.
Div 2: R Whyte (21) 41pts, R Lim (28) 39pts, B Frazer (23) 38pts c/b, J Joyner (27) 38pts.
NTP: 3rd R Hickman, 5th R. McAvoy, 11th B Brown, 17th B Holley, Ball Comp 35pts.
Next Week – Monday 29 February 2016 – Queanbeyan.

 

Results - RMC Duntroon 4BBB - Monday 15 February 2016, 89 Starters.

P Smith / J Joyner 45 pts, I McKay / G Sutton 44 pts c/b, F Reilly / G Rickert 44 pts.
NTP’s: 7/16 G Schmidt, 5/14 J Fowlie, 2nd A Guy, 11th G Sutton, Ball Comp: 38 pts.
Next Week – Monday 22 February 2016 – Gungahlin Monthly Medal.

 

Results - Belconnen - Monday 8 February 2016, 116 Starters.

B Brown (15) 42pts, N Napper (28) 41pts c/b, R Bullman (16) 41pts, S Maly (24) 40pts, M Sangil (12) 38 pts c/b.
NTP: 2nd J Moir, 5th R Thomson, 14th W Whyte, 18th B Holley; Ball Comp 34pts.
Next Week – Monday 15 February 2016 – RMC Duntroon 4BBB

 

Results – Cooma - Monday 1 Feb 2016, 27 Starters.

R Drayton (6) 36pts c/b, T Wood (16) 36pts, G Rickert (12) 35pts.
NTP: 4th W Korth, 9th R Drayton, Ball Comp 31pts.
Next Week – Monday 8 February 2016 – Belconnen.

 

Results - Gold Creek - Monday 24th January 2016. – 118 Starters.

Div 1 - B Brown (16) 41pts, R Coady (15) 40pts, R Shalders (10) 39pts, P Kringas (10) 38pts.
Div 2 - F Reilly (24) 38pts, A Golding (21) 34pts c/b, S Maly (23) 34pts c/b, R Sim (35) 34pts.
NTP: 5th A Jamonts, 7th A. Golding, 12th M Petherbridge, 15th B. Hassall, Ball Comp 33pts’
Next Week – Monday 1 February 2016 – Cooma.

 

Results - Belconnen 4BBB - Monday 11 January 2016 – 97 Starters.
P Smith (14) L Smith (18) 47pts, T Emmett (20) I McKay (36) 45pts c/b, R Joyner (14) J Joyner (24) 45pts c/b.
NTP:  2nd B Holley, 5th D Read, 14th R Joyner, 18th C Karlsen - Ball comp: 42pts.
Next Week – Monday 18 January 2016 – Braidwood.

 

Results - Braidwood - Monday 18th January 2016 – 59 Starters.

D. Martin (26) 41pts, G. Howlett (33) 38pts c/b, R. Norton (17) 38pts c/b.
NTP: 3/12 J. D'Este, 6/15 L. Curtis, 8/17 D. Chaplin, Ball Comp 35pts.
Next Week – Monday 18 January 2016 – Gold Creek.