2018 CHAMPIONSHIP RESULTS
             
NOTE: A player can only win one prize        
             
CHAMPIONS
  GROSS Club Score NETT Club Score
  Stewart Jones Murrumbidgee 155 Andried Jamonts Yowani 139
             
DIVISIONAL WINNERS
  GROSS    
GRADE WINNER Club Score RUNNER UP Club Score
A Russ Shalders Royal Canberra 167 Warwick Shields Fairbairn 168
B Chris Morgan Fairbairn 176 Barry Brown Gungahlin Lakes 177
C Barry Woods Gungahlin Lakes 189 John Fowlie Braidwood 191
             
  NETT    
GRADE WINNER Club Score RUNNER UP Club Score
A Nick Boskov Braidwood 145 Michael Simpson Gungahlin Lakes 148
B Martin Fernandez Capital 142 Tony Wood Gungahlin Lakes 145
C Michael Timbs Queanbeyan 142 Doug Rodda Gungahlin Lakes 144
             
BOB WOODS TROPHY          
  Joe Gunning Yowani 91 points      
             
MEDAL OF MEDALS          
  Tim Healy Yowani 37 points      

 

ACT Region Veterans Golf Championships 2018         A GRADE GROSS
                 
      Murrumbidgee Belconnen Total  Total 
Surname FirstName GA Gross Nett Gross Nett Gross Nett
                 
Jones Stewart 4.3 76 71 79 74 155 145
SHALDERS RUSSELL 9.6 85 74 82 71 167 145
Shields Warwick 9.1 84 74 84 74 168 148
Haughie Alistair 9 83 73 87 77 170 150
Wanless Rick 9.1 80 70 90 80 170 150
CHAPLIN Donald 10.2 89 78 84 72 173 150
Miller Bill 10.8 88 76 85 73 173 149
Dunstone Chris 10.2 89 78 85 73 174 151
Murphy Robert 11.4 84 71 90 77 174 148
BOSKOV NIKOLA 13.5 86 71 89 74 175 145
SIMPSON Michael 12.4 89 75 87 73 176 148
Wight Bruce 8.4 87 78 90 80 177 158
EDWARDS Robert 12.8 93 79 84 69 177 148
Byrne Kevin 11.3 93 80 85 72 178 152
Anderson Paula 10.9 88 76 91 79 179 155
SANGIL Manuel 10.9 83 71 96 84 179 155
Moore Brian 12.5 93 79 87 73 180 152
Rickert Graeme 13.2 89 74 91 76 180 150
KRINGAS Paul 11.6 89 76 92 79 181 155
Morosin Juliano 13 88 74 95 80 183 154
Naylor Peter 13.5 91 76 92 77 183 153
NORTON Garry 13.4 93 78 90 75 183 153
GUNNING Joseph 11.8 98 85 86 73 184 158
GRIMMETT Geoffrey 13.8 103 88 89 73 192 161
Ruddy Martin 13 93 79 100 85 193 164
                 
                 
ACT Region Veterans Golf Championships 2018         A GRADE NETT
      Murrumbidgee Belconnen Total  Total 
Surname FirstName GA Gross Nett Gross Nett Gross Nett
                 
BOSKOV NIKOLA 13.5 86 71 89 74 175 145
SHALDERS RUSSELL 9.6 85 74 82 71 167 145
Jones Stewart 4.3 76 71 79 74 155 145
Shields Warwick 9.1 84 74 84 74 168 148
SIMPSON Michael 12.4 89 75 87 73 176 148
Murphy Robert 11.4 84 71 90 77 174 148
EDWARDS Robert 12.8 93 79 84 69 177 148
Miller Bill 10.8 88 76 85 73 173 149
Wanless Rick 9.1 80 70 90 80 170 150
Haughie Alistair 9 83 73 87 77 170 150
Rickert Graeme 13.2 89 74 91 76 180 150
CHAPLIN Donald 10.2 89 78 84 72 173 150
Dunstone Chris 10.2 89 78 85 73 174 151
Moore Brian 12.5 93 79 87 73 180 152
Byrne Kevin 11.3 93 80 85 72 178 152
Naylor Peter 13.5 91 76 92 77 183 153
NORTON Garry 13.4 93 78 90 75 183 153
Morosin Juliano 13 88 74 95 80 183 154
Anderson Paula 10.9 88 76 91 79 179 155
SANGIL Manuel 10.9 83 71 96 84 179 155
KRINGAS Paul 11.6 89 76 92 79 181 155
GUNNING Joseph 11.8 98 85 86 73 184 158
Wight Bruce 8.4 87 78 90 80 177 158
GRIMMETT Geoffrey 13.8 103 88 89 73 192 161
Ruddy Martin 13 93 79 100 85 193 164

 

ACT Region Veterans Golf Championships 2018         B GRADE GROSS
      Murrumbidgee Belconnen Total  Total 
Surname FirstName GA Gross Nett Gross Nett Gross Nett
                 
Morgan Chris 14.8 87 71 89 72 176 143
BROWN Barry 15 86 69 91 74 177 143
FERNANDEZ Martin 15.9 87 69 91 73 178 142
WOOD Anthony 15.1 92 75 87 70 179 145
Gunning Peter 14.8 86 70 96 79 182 149
NIX Alwyn 15.8 98 81 84 66 182 147
DREYER Kevin 15.3 95 78 91 74 186 152
Craig Leslie 14.2 93 77 95 79 188 156
OLIVER Richard 18 91 71 97 76 188 147
Turner Eric 14.8 92 76 97 80 189 156
HICKMAN Ronald 15.2 92 75 97 80 189 155
Jackson Graham 16.4 93 75 97 78 190 153
DOWSE John 17.7 94 74 98 78 192 152
ONTONG Paul 15.2 99 82 98 81 197 163
GABBITAS William 17.3 100 81 98 78 198 159
DOYLE John 17.9 97 77 102 82 199 159
Sausverdis Ian 17.9 102 82 99 79 201 161
FARRELLY Patrick 16.5 102 84 102 83 204 167
Whyte Robin 18.3 104 84 101 80 205 164
SIDNEY Perry 17.9 105 85 102 82 207 167
Alberts Herman 17.6 106 87 103 83 209 170
                 
ACT Region Veterans Golf Championships 2018         B GRADE NETT
      Murrumbidgee Belconnen Total  Total 
Surname FirstName GA Gross Nett Gross Nett Gross Nett
                 
FERNANDEZ Martin 15.9 87 69 91 73 178 142
BROWN Barry 15 86 69 91 74 177 143
Morgan Chris 14.8 87 71 89 72 176 143
WOOD Anthony 15.1 92 75 87 70 179 145
NIX Alwyn 15.8 98 81 84 66 182 147
OLIVER Richard 18 91 71 97 76 188 147
Gunning Peter 14.8 86 70 96 79 182 149
DREYER Kevin 15.3 95 78 91 74 186 152
DOWSE John 17.7 94 74 98 78 192 152
Jackson Graham 16.4 93 75 97 78 190 153
HICKMAN Ronald 15.2 92 75 97 80 189 155
Craig Leslie 14.2 93 77 95 79 188 156
Turner Eric 14.8 92 76 97 80 189 156
DOYLE John 17.9 97 77 102 82 199 159
GABBITAS William 17.3 100 81 98 78 198 159
Sausverdis Ian 17.9 102 82 99 79 201 161
ONTONG Paul 15.2 99 82 98 81 197 163
Whyte Robin 18.3 104 84 101 80 205 164
SIDNEY Perry 17.9 105 85 102 82 207 167
FARRELLY Patrick 16.5 102 84 102 83 204 167
Alberts Herman 17.6 106 87 103 83 209 170

 

ACT Region Veterans Golf Championships 2018         C GRADE GROSS
      Murrumbidgee Belconnen Total  Total 
Surname FirstName GA Gross Nett Gross Nett Gross Nett
                 
Jamonts Andried 18.8 92 71 89 68 181 139
WOODS Barry 21.8 95 71 94 69 189 140
Fowlie John 20.4 94 71 97 74 191 145
BURGESS Philip 19.3 96 75 97 75 193 150
WATKINSON Stephen 19 98 77 97 75 195 152
RODDA Douglas 22.4 96 71 99 73 195 144
Merritt Ron 23 98 73 98 72 196 145
Timbs Michael 24.1 98 71 99 71 197 142
SPENCE William 20.1 95 73 106 83 201 156
Chrisp Alan 23.2 98 72 103 77 201 149
BRIAN David 19.3 98 77 105 83 203 160
Alexander Ken 20.1 93 71 110 87 203 158
MOIR James 23.6 100 74 104 77 204 151
THOMSON Ronald 21.4 99 75 106 82 205 157
Nichols Steve 20.2 104 82 105 82 209 164
HOARE Mick 21.5 98 74 112 87 210 161
Abell Robert 22.9 106 81 104 78 210 159
REILLY FRANK 22.9 100 75 111 85 211 160
Kenk John 24.2 108 81 105 77 213 158
Webeck Tony 20.5 103 80 114 91 217 171
ANGEL Brian 26.8 108 78 112 81 220 159
BLAKE Marian 27.3 104 74 116 85 220 159
                 
                 
ACT Region Veterans Golf Championships 2018         C GRADE NETT
      Murrumbidgee Belconnen Total  Total 
Surname FirstName GA Gross Nett Gross Nett Gross Nett
                 
Jamonts Andried 18.8 92 71 89 68 181 139
WOODS Barry 21.8 95 71 94 69 189 140
Timbs Michael 24.1 98 71 99 71 197 142
RODDA Douglas 22.4 96 71 99 73 195 144
Fowlie John 20.4 94 71 97 74 191 145
Merritt Ron 23 98 73 98 72 196 145
Chrisp Alan 23.2 98 72 103 77 201 149
BURGESS Philip 19.3 96 75 97 75 193 150
MOIR James 23.6 100 74 104 77 204 151
WATKINSON Stephen 19 98 77 97 75 195 152
SPENCE William 20.1 95 73 106 83 201 156
THOMSON Ronald 21.4 99 75 106 82 205 157
Alexander Ken 20.1 93 71 110 87 203 158
Kenk John 24.2 108 81 105 77 213 158
BLAKE Marian 27.3 104 74 116 85 220 159
Abell Robert 22.9 106 81 104 78 210 159
ANGEL Brian 26.8 108 78 112 81 220 159
REILLY FRANK 22.9 100 75 111 85 211 160
BRIAN David 19.3 98 77 105 83 203 160
HOARE Mick 21.5 98 74 112 87 210 161
Nichols Steve 20.2 104 82 105 82 209 164
Webeck Tony 20.5 103 80 114 91 217 171

Results – Belconnen (2nd round Club Championships) - Monday 10 December 2018 - 84 starters

T Healy (20) 45pts, A Nix (18) 42pts, A Jamonts (21) 40pts, D Widdup (16) 39pts c/b
NTP: 3rd B Brown 293cms, 5th L Craig 130cm, 14th G Norton 55cm, 18th A Nix 285cm, Ball Comp 33pts.
Next Week  - Monday 17 December 2018 – Queanbeyan (Christmas Cheer 4 Person Ambrose)

Results – Murrumbidgee (1st round Club Championships) - Monday 3 December 2018 - 120 starters

D Crawley (18) 40pts, B Brown (17) 39pts OCB, M Fernandez (18) 39pts, J Fowlie (23) 38pts c/b, N Boskov (15) 38pts c/b,
NTP: 4th C Morgan 164cm, 9th T Webeck 135cm, 13th M Blake 95cm, 17th P Drever 238cm, Ball Comp 34pts.
Next Week – Monday 10 December 2018 – Belconnen (2nd round Club Championships)

Results – RMC Duntroon - Monday 26 November 2018 - 58 starters

W Spence (22) 37pts, A Chrisp (24) 34pts c/b, M Ruddy (14) 34pts, P Kringas (11) 33pts c/b
NTP: 2nd D Eastick 508cms, 5th B Wight 200cms, 11th S Jones 205cms, 16the R Wright 90cms, Ball Comp 33pts.
Next Week – Monday 3 December 2018 – Murrumbidgee (1st round Club Championships)

Results – Gold Creek (Medal of Medals) – Monday 19 November 2018 - 88 starters

R Wanless (11) 41 pts, D Hall (14) 39 pts c/b, D Widdup (16) 39pts, J Gunning (14) 38pts
Medal of Medals Winner - Winner T Healy (20) 37pts c/b
NTP: 5th R Moore 87cms, 7th P Anderson 250cms, 12th T Moore 235cms, 15th B Frazier 421cms, Ball comp 33 pts
Next Week – Monday 26 November 2018 –RMC Duntroon

Results – Murrumbidgee Monthly Medal – Monday 12 November 2018

Div 1: P Ontong (18) 43pts, A Nix (18) 40pts, J Gunning (14) 39pts c/b 
Div 2: T Healy (19) 40pts, R Thomson (24) 39pts OCB, C Jackson (20) 39pts 
NTP:  4th A Nix 419cm , 9th R McEvoy 632cm , 13th M Fernandez 155cm , 17th A Edwards 196cm, Ball Comp 33pts 
Next Week – Monday 19 November 2018 – Gold Creek (Medal of Medals)

Results – Gungahlin – Monday 5 November 2018 -  101 Starters.

R Powell (20) 46pts, P Naylor (16) 42pts, M Sangil (13) 41pts, C Morgan (16) 40pts OCB, J Gunning (14) 40pts
NTP: 3rd M Fernandez hole in one, 5th G Sutton 94.5cm, 11th G Rickett 103cm, 17 D Rodda 222cm, Eagle - Doug Eastick, Ball Comp 33pts
Next Week – Monday 12 November 2018 – Murrumbidgee

Results – Goulburn – Monday 29 October 2018 -  53 Starters

C. Hickey (19) 40pts, R Wanless (11) 38pts, B Evans (29) 37pts
NTP: 5th T Wood 162cm, 8th G Verco 244cm, 11th M Simpson 857cm, 15th B Evans 87cm, Ball Comp 31pts
Next Week – Monday 5 November 2018 – Gungahlin

Results – Braidwood – Monday 22 October 2018 -  44 Starters 

B Spence (37pts c/b), R Wanless (37pts), M Alexsoski (36pts c/b)
NTP:  3/12 M O’Brien (150cms), 6/15 None recorded, 8/17 P Farrelly (57cms), Ball comp: 31pts
Next Week – Monday 29 October 2018 – Goulburn

Results – Belconnen – Monday 15 October 2018 -  94 Starters 

B Brown (16) 38pts, J Gunning (15) 37pts, A Chrisp (27) 35pts OCB, M Sangil (13) 35pts OCB
NTP: 3rd R Wanless 346cm, 5th B Moore 335cm, 14th B Moore 179cm, 18th B Murphy 236cm, Ball Comp 32pts.
Next Week – Monday 22 October 2018 – Braidwood

Results – Federal - Monthly Medal - Monday 8 October 2018 - 81 Starters 

Div 1: A Hackett (13) 39pts, M (Jim) Jackson (13) 38pts, A Haughie (13) 37 pts
Div 2: V Joice (22) 40pts, G Verco (19) 38pts, P Hingston (25) 37pts
NTP:  3rd P Cheney 401cm, 8th S Walding 119cm, 12th P Rayment 615cm, 16th A Edwards 69cm
Next Week – Monday 15 October - Belconnen

Results - Fairbairn - Tuesday 2 October 2018 - 74 Starters 

G Grimmett (15) 40pts, A Murray (18) 39 pts. H Whitby (27) 37pts c/b, R Shalders (10) 37pts
NTP: 6th D Roberts 70cm, 8th L Carter 451cm, 11th A Alexsoski 227cm, 13th P Lawler 278cm, S Jones - Eagle 12th, Ball Comp 33pts
Next Week – Monday 8 October – Federal (Monthly Medal)

Results - Yowani - Monthly Medal - Monday 24 September 2018 -  94 Starters 

Division 1: G Calnan (15) 37 pts c/b, G Sutton (14) 37pts, P Lawler (17) 36pts
Division 2: T Webeck (26) 36pts c/b, A Nix (19) 36 pts, G Croot (20) 34pts
NTP: 3rd S Simms 156cm, 6th J Dowse 279cm, 12th S Morgan 176cm, 16th J Gunning 420cm
Next Week - Tuesday 2 October 2018 - Fairbairn

Results - Gungahlin AGM – 4 person Ambrose - Monday 17 September 2018 - 91 starter 

1st Charlie Karlsen, Paul Kingston, Sam Zappia, Rob Abell  54.25
2nd Alex Hackett, Gary Sutton, Mick O'Brien, Col Hickey  54.75
3rd Ron Merritt, Chris Morgan, Doug Whiddup, Peter Jeffery 57.10
NTP: 3rd Col Hickey (285cm), 5th Sam Zappia (260cm), 11th Kevin Koppman (35cm), 17th Paul Ontong  (380cm)
Next Week – Monday 24 September 2018 - Yowani

Results – Belconnen – Monday 10 September 2018, 94 starters 

Chris Morgan 44 (20) c/b, Michael Harrison 44 (25), Garrick Calnan 43 (16), Greg George 41 (24)
NTP: 3rd J Moir (499cm), 5th G Rickert (115cm), 14th E Turner (238cm) 18th G Calnan (149cm), Ball Comp 33pts
Next Week – Monday 17 September 2018 – Gungahlin AGM – 4 person Ambrose

Results - Queanbeyan – Monday 3 September 2018 - 83 starters 

P Schwartzkoff 39pts, W James 37pts c/b, P Ontong 37pts c/b, D Muir 37pts.
NTP: 6th B Christoff (901cms), 8th J Dowse (355cms), 12th A Hackett (270cms), 17th S Simms (212cms), Ball comp: 33pts
Next Week – Monday 10 September - Belconnen

Results – Murrumbidgee – Monday 27 August 2018 - 74 starters. 

M Hynes 41pts, T Webeck 40pts, D Rodda 39pts, R Wignell 37pts c/b
NTPs: 4th B Evans (500cms), 9th J James (604cms), 13th B Moore, 17th M Ruddy (795cms), Ball comp: 31pts.
Next Week – Monday 3 September 2018 – Queanbeyan

Results – Gold Creek – Monday 20 August 2018 - 80 starters.

M Bamford 43pts, C Morgan 38pts, G Verco 37pts c/b, R Whyte 37pts 
NTP: 5th M Simpson (383cms), 7th A Chrisp (862cms), 12th B Hopkins (19cms), 15th B Moore (135cms), Ball comp: 31pts
Next Week – Monday 27 August 2018 – Murrumbidgee

Results – Gungahlin – Monday 13 August 2018 - 70 starters 

P Lawler 38pts, Kristine Mulcahy (visitor) 35pts c/b, K Wark 35pts c/b, P Kringas 35pts
NTP: 3rd K Wark (357cms), 5th N Gathercole (322cms), 11th K Mulcahy (331cms), 17th G Sutton (120cms), Ball comp: 32pts
Next Week – Monday 20 August 2018 – Gold Creek

Results – Queanbeyan - Monthly Medal – Monday 6 August 2018 – 47 Starters

Rozanne Crawford 37pts, B Brown 34pts, R Abell 32pts c/b
NTP: 8th J Smith (212cms), 12th Paula Anderson (259cms), 17th R Wanless (483cms), Ball comp: 30pts
Next Week – Monday 13 August 2018 - Gungahlin 

Results – Murrumbidgee – Monday 30 July 2018 – 77 Starters

M Simpson 42pts, B Boyd 41pts, A Haughie 38pts c/b, R Wignell 38pts
NTPs: 4th P Sollis (73cms), 9th R Wignell (22cms), 13th F Riley (930cms), 17th P Kringas (270cms), Ball comp: 31pts
Next Week – Monday 6 August 2018 - Queanbeyan

Results – RMC Duntroon – Monday 23 July 2018 - 54 starters.

Q White 38pts, Rodda 35pts c/b, D Thorne 35pts c/b
NTPs: 2nd B Moore (708cms), 5th/14th B Holley (546cms), 7th/16th R Hart (126cms), 11th B Woods (232cms), Ball comp: 32pts
Next Week – Monday 30 July 2018 – Murrumbidgee

Results – Capital – Monday 16 July 2018 – 43 Starters

D Chester (15) 35pts c/b, R Shalders (11) 35, S Simms (16) 34 c/b
NTP: 3rd I Sausverdis (540cm), 9th R Shalders (311cm), 11th K Wark (603cm), 14th B Woods (475cm), Eagle 15th A Nix, Ball Comp 32 pts
Next Week – Monday 23July – RMC Duntroon

Results – Yowani – 9 July 2018 - 73 starters.

B Christoff (5) 35 pts, B Brown (15)  34pts, A Chrisp (28)  33pts c/b, J Munro  (36)  33pts c/b.
NTP: 3rd R McAvoy; 12th R Rendell; 16th S Simms, .Ball Comp: 31 pts
Next Week – Monday 16 July - Capital

Results - Fairbairn - Monthly Medal - Monday 2 July 2018 – 82 Starters

Division 1 (1-18): B Luckyj  (15) 37pts c/b, D Cowan ( 15) 37pts, G Norton (14) 36pts
Division 2 (19-36): H Whitby (26) 36pts, T Gascoigne (19) 35pts, A Crisp (25) 34 c/b
NTP: 6th D Eastick,  8th T Gascoigne, 11th M SanGil, 13th K Wark, Eagle 10th R Drayton, Ball Comp 34pts
Next Week – Monday 9 July 2018 - Yowani

Results – Belconnen – Monday 25 June 2018 - 89 Starters

E Kijko 39pts, M Harrison 38pts, B Luckyj 37pts c/b, G Norton 37pts.
NTP: 3rd M SanGil (1 cm) 5th B Moore, 14th L Carter 104(cm), 18th P Farrelly (220cm), Ball Comp 34 Pts
Next Week – Monday 2 July 2018 – Fairbairn

Results – Gungahlin – Monday 18 June 2018 - 92 Starters.

J Gunning 40pts, T Gascoigne 39pts c/b’ G Grimmett 39pts, R Duncan 38pts.
NTP: 3rd D Moir; 5th M Simpson; 11th G Norton; 17th J Gunning, Ball comp 33pts
Next Week – Monday 25 June 2018 – Belconnen

Results – Gold Creek - Monthly Medal – Tuesday 12 June 2018 - 39 starters.

M Curtis 36pts, G Constantine 35pts c/b, R McAvoy 35pts c/b
NTPs: 5th C Karlsen (415cms), 7th R Drayton (248cms), 12th P Leal (180cms), 15th R Drayton (323cms), Ball comp: 31pts
Next Week – Monday 18 June 2018 – Gungahlin

Results – Queanbeyan – Monday 4 June 2018 - 94 starters.

T Cummins 37pts c/b, R Hart 37pts, A Nix 36pts c/b, M Sangil 36pts c/b
NTPs: 6th J Gunning (181cms), 8th J Moir (164cms), 12th P Kringas (289cms), 17th R Drayton (210cms), Ball comp: 31pts
Next Week – Tuesday 12 June 2018 – Gold Creek

Results – Yass – Tuesday 29 May 2018 - 46 starters.

C Dunstone 40pts, A Nix 39pts, R Shalders 38pts
NTP: 2nd M Curtis (200cms), 8th M Simpson (366cms), 11th M Greep (480cms), 16th D Crawley (65cms) Ball comp: 36pts.
Next Week - Monday 4 June 2018 – Queanbeyan

Results – Yowani – Monday 21 May 2018 - 95 starters.

Don Roberts (38pts), A Jamonts (36pts) c/b, B Boyd (36pts), J Fowlie (34pts)
NTP: 3rd B Moore (302cms), 6th D Eastick (155cms), 12th P Kringas (522cms), 16th B Woods (279cms), Ball comp: 30pts
Next Week - Tuesday 29 May 2018 – Yass

Results – Murrumbidgee - Jim Lindwall Trophy – 105 Starters 

1st: C Dunstone (10), M Fernandez (17), G Constantine (21), T Gascoigne (22) 92pts c/b. 
2nd: A Nix (16), D Eastick (16), M Harrison (22), T Webeck (25) 92pts c/b.
3rd: J Doyle (20), S Watkinson (23), R Merritt (27), B Angel (30) 92pts.
NTPs:  4th G Claveria (400cms), 9th G Rickert (610cms), 13th P Sydney (144cms), 17th R Jones (293cms). Ball comp: 85pts  

Next Week - Monday 21 May 2018 – Yowani

Results – Goulburn - Monthly Medal - Monday 7 May 2018 - 40 starters.

C Dunstone 35pts, B Boyd 34pts c/b, B Holley 34pts
NTP: 8th M Harrison (245cms), 11th L Carter (561cms), 15th M Ruddy (101cms), Ball comp: 31pts
Next Week - Monday 14 May 2018 – Murrumbidgee – Jim Lindwall Irish 4BBB

Results – Royal Canberra - Monday 30 April 2018 - 95 starters.

G Constantine 40pts, R Norton 37pts, R Shalders 36pts c/b, M Wright 36pts
NTPs: 13th A Murray (Ace), 17th B Brown (43cm), 20th C Farrell (338cm), 26th M Smith (135 cms). Ball Comp 33pts
Next Week - Monday 7 May 2018 – Goulburn

Results - Gungahlin - Monthly Medal - Monday 23 April 2018 - 105 starters.

Div 1: F Stanborough 42pts, K Wark 39pts c/b, B Frazer 39pts c/b
Div 2: D Porter 39pts c/b, J Joyner 39pts, G Kaye 38pts c/b
NTPs: 3rd T Gascoigne (121cms), 5th R Hickman (37cms), 11th G Ely (85cms), 17th V Evert (478cms),Ball comp 34pts
Next Week - Monday 30 April 2018 – Royal Canberra

Results – Federal – Monday 16 April 2018 - 90 starters.

P Burgess 40pts, R Drayton 38pts c/b, A Chrisp 38pts c/b, A Nix 38pts
NTPs: 3rd A Chrisp (84cms), 8th D Hall (216cms), 12th D Eastick (164cms), 16th B Woods (148cms), Ball comp: 33pts
Next Week – Monday 23 April 2018 - Gungahlin

Results – Goulburn – Monday 9 April 2018 - 48 starters.

T Moore 40pts c/b, S Polosak 40pts, T Webeck 39pts
NTPs: 5th B Luckyj (166cms), 8th D Chester (314cms), 11th D Chester (208cms), 15th R Shalders (614cms), Ball comp: 35pts
Next Week – Monday 16 April 2018 – Federal.

Results – Gold Creek – Tuesday 4 April 2018 - 88 starters.

B Luckyj 37pts c/b, R Drayton 37pts, T Webeck 36pts c/b, D Muir 36pts c/b
NTP: 5th R Murphy, 7th A Hackett, 12th G McNamara, 15th R McAvoy, Ball comp: 33pts
Next Week – Monday 9 April 2018 – Goulburn.

Results – Cooma – Monday 26 March 2018 - 22 starters.

D Chester 37pts, M O'Brien 36pts c/b, G Rickert 36pts.
NTP: 9th G Rickert 446cm, 11th D Eastick 1015cm, 17th R Abell 313cm
Next Week – Tuesday 3 April 2018 – Gold Creek.

Results – Yass - Monthly Medal – Monday 19 March 2018 - 48 starters.

B Brown 35pts c/b, R Abell 35pts c/b, M Harrison 35pts
NTPs: 2nd B Moore (368cms), 8th B Moore (547cms), 11th R Hickman (517cms), 16th G Grimmett (115cms, Ball comp: 32pts
Next Week – Monday 26 March 2018 – Cooma.

Results – Fairbairn – Tuesday 13 March 2018 - 53 starters.

G Grimmett 41pts, A Murray 40pts, R Abell 38pts
NTP: 11th D Thorne (172cms), 13th M Simpson (195cms). Ball comp: 34pts
Next Week – Monday 19 March 2018 – Yass.

Results – Murrumbidgee – Monday 5 March 2018 - 92 Men, 9 Women starters.

M Keogh 43 pts, M Litchfield 40 pts c/b, A Guy 40 pts, Q Whyte 39 pts.
Ladies Comp: J Joyner 37 pts
NTP: 4th R Whyte (153 cms), 9th M Harrison (293 cms), 13th M Keogh., Hole in One, 17th A Hackett (395 cms).
Next Week – Tuesday 13 March 2018 – Fairbairn.

Results – Gungahlin Gala Day – Monday 26 February 2018 – 64 starters.

D Chester 42pts, M Ruddy 41pts, R Thomson 39pts c/b, P Hingston 39pts, B Moore 38pts c/b
NTPs: 3rd G Rickert (142cms), 5th M Ruddy (98cms), 11th G Calnan (515cms), 17th B Moore (270cms),
2nd shot: 9th D Eastick (230cms), 14th M Alexsoski (170cms).
Next Week – Monday 5 March 2018 – Murrumbidgee

Results – Belconnen - Monthly Medal – Monday 19 February 2018 – 90 Starters 

Div 1: C Morgan (18) 44pts, E Cheeney (13) 43pts, D Widdup (16) 40 pts.
Div 2: B Holley (19) 36 pts c/b, R Nulty (21) 36 pts c/b, R Abell (29) 36 pts.
NTPs: 3rd D Eastick (375cms), 5th E Turner (160cms), 14th B Miller (128cms), 18th T Wood (248cms).  Ball comp: 33pts.
Next Week – Monday 26 February 2018 – Gungahlin

Results – RMC Duntroon – Monday 12 February 2018 - 60 starters.

R Merritt 40pts, A Nix 39pts, I Sausverdis 37pts
NTP: 7th /16th H Whitby (162cms), 11th S Zappia (322cms), 5th /14th A Nix (93cms), Ball comp: 32pts.
Next Week – Monday 19 February 2018 – Belconnen

Results – Capital – Monday 5 February 2018 - 78 players.

E Turner 41pts, M Simpson 37pts, R Shalders 36pts c/b, C Dunstone 36pts
NTPs: 3rd T Kontis (118cms), 9th R Abell (720cms), 11th P Kringas (101cms), 14th P Sydney (26cms).  P Foley Eagle 16th, Ball comp: 32pts.
Next Week – Monday 12 February 2018 – RMC Duntroon

Results – Yowani – Monday 29 January 2018 - 98 starters.

T Moore 36pts, J Gunning 35pts c/b, M Harrison 35pts c/b, T Healy 35pts
NTP: 3rd B Luckyj (133cms), 6th S Whennan (188cms), 12th P Kringas (835cms), 16th S Zappia (143cms), Ball comp: 31pts
Next Week – Monday 5 February 2018 – Capital.

Results – Gold Creek - Monthly Medal – Monday 22 January 2018 - 67 starters.

D Roberts 43pts, J Gunning 40pts, K Murphy 39pts c/b 
NTPs: 5th D Marron (60cms), 7th P Foley (90cms), 12th C Morgan (68cms), 15th K Murphy (723cms). Ball comp: 34pts
Next Week – Monday 29 January 2018 – Yowani.

Results – Braidwood – Monday 15 January 2018 - 36 starters.

R Coady 48pts, S Daniels 38pts c/b, R Shalders 38pts 
NTPs: 3rd/12th R Shalders (143cms), 6th/15th M Sangil (74cms), 8th/17th R Thomson (221cms), Ball comp: 32pts.
Next Week – Monday 22 January 2018 – Gold Creek.

Results – Belconnen – Monday 8 January 2018 – 87 Starters.

P Sollis 46pts, T Gascoigne 41pts, A Booth 40pts, C Morgan 39pts c/b.
NTPs:   3rd P Cheney (358cms), 5th R Shalders (174cms), 14th S Daniels (113cms), 18th G Verco (80cms) - Ball Comp 33pts.
Next Game – Monday 15 January 2018 – Braidwood.